Page 52 - kWh476_septembar

Basic HTML Version

52
kWh
.....
септембар
2013.
Улагање за боље напајање
Изграђена нова средњенапонска трафо-станица у Железнику
П
овећање броја потрошача због
изградње нових стамбених и по-
словних објеката на конзумном
подручју „Електродистрибуције Бео-
град“ довело је до укупног пораста опте-
рећења, као и повећања количине испо-
ручене електричне енергије. Трансфор-
маторска станица 35/10 kV „Железник“
један је од електроенергетских објеката
на конзуму ЕДБ-а који је оптерећен бли-
зу својих инсталисаних капацитета. Зато
што се ради о старом објекту, изграђе-
ном 1968. године, са спољним 35 и 10 kV
постројењима и далеководним пољима
без прекидача, коме је увелико истекао
експлоатациони век, у овој години пла-
нирана је изградња нове трафо-стани-
це. Овај новоизграђени електроеенргет-
ски објекат недавно су обишли директор
ЕДБ-а, Зоран Рајовић, представници по-
словодства и сарадници.
– Стара трафо-станица „Железник –
провизоријум“, снаге 2х8MVA, налази се
у индустријској зониЖелезника, у кругу
бивше фабрике „Иво Лола Рибар“. Данас
је то „Лола систем а.д.“ у реструктурира-
њу, који је продат у деловима, па се сада
из ове трафо-станице напаја више фир-
ми (Лола ливница, Монтавар Лола, СЦ-
Т&ЦГМонтажа, ФМП...). Недавно јефир-
маФМП, због напајања свог будућег про-
изводног погона у кругу бивше фабрике
ИЛР, затражила додатну снагу од 2MW, а
како су готово до крајњих граница исцр-
пљени енергетски капацитети постоје-
ће ТС „Железник – провизоријум“, овом
захтеву се није могло удовољити без из-
градње нове трафо-станице – истакао је
Зоран Рајовић.
Нова трансформаторска станица из-
грађена је у близини старе, са два енер-
гетска трансформатора снаге по 12,5
MVА на отвореном простору и развод-
ним постројењима 35 и 10 kV, сопстве-
ном потрошњом, „кућним“ трансфор-
матором и АКУ батеријом смештеном у
монтажно-бетонском објекту. Захваљу-
јући повећаном броју расположивих из-
водних 10 kV ћелија омогућиће се даљи
развој мреже, али и повећати поузданост
и расположивост снабдевања садашњих
купаца електричном енергијом.
– Опрема, монтажа и грађевински
радови уговорени су по принципу „кључ
у руке“. Уговорена је савремена опре-
ма, 35 kV расклопно постројење је SF6
гасом изоловано са шест ћелија. У 10
kV расклопивом постројењу налазиће
се укупно 19 металом оклопљених, ва-
здухом изолованих ћелија са извлачи-
вим прекидачима. Набављени су и но-
ви енергетски трансформатори 35/10 kV,
снаге 12,5 MVА – истакао је Рајовић, до-
дајући да је према интерном стандарду
предвиђен интегрисани систем заштите
и управљања са микропроцесорским за-
штитним уређајима, станичним и кому-
никационим рачунаром, а веза са цен-
тром управљања на Славији биће оства-
рена радио-модемом.
Грађевински радови обухватили су
изградњу командно-погонске зграде
са припадајућом саобраћајницом, која
омогућава квалитетно коришћење по-
менутог простора и добар прилаз објек-
ту трафо-станице у склопу редовног ко-
ришћења и одржавања. Урађена је гро-
мобранска заштита зграде и темељни
уземљивач објекта са везама према спо-
љашњем уземљивачу комплекса, као и
спољно постројење, чиме су обрађени
темељи и каде трансформатора, против-
пожарни зид, уљна канализација и јама
за уље. Што се тиче нивелације и уређе-
ња комплекса, сама нивелеција терена и
саобраћајнице у оквиру комплекса ре-
шена је да се део атмосферске воде ко-
ји падне на саобраћајницу одводи повр-
шински директно ка упојној јами или ка
бубањ сливницима од којих се прику-
пљена вода опет цевима одводи у упој-
ну јаму.
Командно-погонска зграда састоји
се из просторије разводних постројења
35 и 10 kV, просторије за смештај орма-
ра управљања, ормара развода сопстве-
не потрошње, исправљача и инверто-
ра, просторије за смештај АКУ батерије,
као и трафо-бокса за смештај „кућног“
трансформатора.
Вредност радова је око 175 милио-
на динара. Грађевински и електромон-
тажни радови су завршени у уговоре-
ном року и наредних дана следи уклапа-
ње нове ТС 35/10 kV „Железник“ у мре-
жу. Прикључење на мрежу нове трафо-
станице биће преко три постојећа 35 kV
вода и то из ТС 110/35/10 kV „Сремчица“,
ТС 35/10 kV „Макиш“ и ТС 35/6 kV „ИЛР“.
Њеним завршетком ставиће се ван пого-
на постојећа ТС „Железник – провизори-
јум“, а нова трафо-станица напајаће све
псотојеће купце са старе ТС, већи део по-
трошача ТС „Иво Лола Рибар“ и будуће
потрошаче који географски припадају
локацији.
М. Стојанић
ПРИВРЕДНАДРУШТВА
Опрема, монтажа и
грађевински радови
уговорени су по принципу
„кључ у руке“.
Вредност радова је око 175
милиона динара
Зоран Рајовић и Небојша Радовановић у обиласку нове трафо-станице ТС 35/10 kV „Железник“