kWh
.....
септембар
2013..
5
уводник
Спремни за
други круг
У
битке се не иде без оружја и борбене
стратегије. Победника често пресуди
тренутак док противник спава. А и тр-
жиште је нека врста битке. Па на тржиште рет-
ко ко сме да изађе неприпремљен.
„Електропривреда Србије“ се спрема за би-
тике. Успела је да победи у првом кругу отва-
рања тржишта електричне енергије. Задржа-
ли смо 97 одсто тржишта на високом напону.
Од 1. јануара наредне године следи други
круг. Конкуренција се увелико спрема, такти-
ке се чувају, а цена ће бити пресудан фактор
успеха. Зато и чуде питања о томе колика ће то
бити цена ЕПС-ове енергије за купце који из-
лазе на тржиште за три месеца. Битка ће да се
бије за сваког купца. Пресудиће некад динар
разлике, некад боља, модернија и повољнија
услуга, многиће понудитипопусте. Али госпо-
дин купац – мора да остане господин купац.
ЕПС мора да се спреми да купац и даље
остане у центру пажње. Све се мора припре-
мити и на свако питање имати спреман јасан
одговор. Првенствено је важно купцима обја-
снити шта их то чека на том фамозном тржи-
шту, које су то новине у односу на деценије ка-
ко се пословало, која су њихова права, а шта
су све обавезе.
За почетак морамо сами са собом у кући
да рашчистимо и схватимо да ЕПС мора да се
припреми како би изашао на мегдан трговци-
ма из региона. А они једва чекају макар један
погрешан корак дојучерашњег монополисте.
Без припрема и унапред осмишљене страте-
гије, успешног старта, следи пораз. У случа-
ју неогранизованог пословања нема профита,
губе се купци, опада приход, све креће низбр-
до. ЕПС не сме себи да дозволи да, после годи-
не јубилеја 120 године електропривреде у Ср-
бији, има дилему да ли жели да буде успешна
и профитабилна компанија. Места двоумље-
њу нема.
ЕПС једино сме да буде ефикасна и добра
компанија. Јер у ЕПС гледа цела Србија. Ка-
да нема ремонтних послова у ЕПС-у, питање
је шта ли ради домаћа машиноградња. Сто-
ји. Нема приходе. Не развија се. Тако се може
створити ситуација да кад стоји ЕПС, стоји и
велики део привреде целе земље. То не доно-
си добро никоме.
Често се за говорницама саопштава како
је ЕПС мотор развоја економије или покретеч
привреде. Али како ће мотор који „штуца“ би-
ло шта да покрене. И зато је једино важно да
ЕПСшто пре покрене сам себе. Да постане по-
кретач сопственог развоја и енергија која заи-
ста може да буде и гориво за многе компани-
је у Србији. А промене у досадашњем начину
рада су пресудне.
У овом броју листа три велика градитеља
ЕПС-а говоре о златном добу компаније. Са се-
том, али ижаром сећају се давних времена ка-
да су се градили велики „Ђердап 1“ или ТЕНТ
Б. Они су радили у тешким временима, много
мање технолошки развијеним, а постигли су
много. Питање је како су успели. Били су је-
динствени, доносили су одлуке, учили су сва-
кодневно, били су спремни да раде даноноћ-
но, гинули су за своје пројекте, електране су
им биле друге куће. Иза њих стоје велика де-
ла, постројења која и дан-данас раде. Питање
је само ко ли ће од нас некада моћи да се по-
хвали нечим таквим.
”
За почетак
морамо сами са
собом у кући да
рашчистимо и
схватимо да
ЕПС мора да се
припреми како би
изашао на мегдан
трговцима
из региона.
А они једва чекају
макар један
погрешан корак
дојучерашњег
монополисте
Пише:
АлмаМуслибеговић
❚
❚
Илустрација: J. Влаховић