Ниво језера по
мери радова
С
тручњаци ПД „Дринско-Лимске
ХЕ“ у Бајиној Башти помно прате
извођење радова на санацији мо-
ста Мехмед-паше Соколовића на Дри-
ни, код Вишеграда, како би могли да
процене када ће моћи да се напуни аку-
мулација Перућац до нивоа неопходног
за пун капацитет рада ХЕ „Бајина Ба-
шта“. Иако је Споразумом о регулисању
протицања Дрине ради санације моста
било предвиђено да се радови обаве до
30. септембра, а да већ следећег дана
почне пуњење акумулације, комиси-
ја ПД „Дринско-Лимске ХЕ“ и ЈП ЕПС
констатовала је, после обиласка моста и
разговора са извођачем радова 19. сеп-
тембра, да ће се санација, највероватни-
је, завршити у првој седмици октобра.
Тек после тога моћи ће да се подигне ко-
та језера на 290 мнв (метара надморске
висине), која је спуштена за четири ме-
тра током радова на стубовима. Због тих
четири метра мање, ХЕ „Бајина Башта“
дневно има смањену производњу за 50
милиона киловат-сати, што је допри-
нос „Дринско-Лимских ХЕ“ и ЈП ЕПС-а
обнови и очувању познате на Дрини ћу-
прије.
Према речима Живка Николића,
руководиоца Службе грађевинских по-
слова у ХЕ „Бајина Башта“, који је у име
„Дринско-Лимских ХЕ“ задужен за ко-
ординацију са извођачима радова на
мосту, ниво језера Перућац спуштен је
30. августа и држи се од тада све време
на коти 286 нмв, а радови, како је кон-
статовала ЕПС-ова комисија, теку пре-
ма утврђеном динамичком плану. Шта-
више, на лицу места се чини да би из-
вођачи могли и брже да раде ако би се
обезбедио минимални проток Дрине,
што зависи од ХЕ „Вишеград“. Стога је
иницирано да се оствари још боља ко-
муникација свих потписника Споразу-
ма о санацији моста, а ту су, уз пред-
ставнике извођача радова, ЈП ЕПС и
„Дринско-Лимских ХЕ“, и надлежни у
Скупштини општине Вишеград, Елек-
тропривреди Републике Српске и ХЕ
„Вишеград“.
Обнову моста, која ће трајати скоро
две године и за коју је донацију обезбе-
дила Влада Турске, обавља турска фир-
ма ЕР БУ, која је специјализована за ре-
конструкцију мостова из доба Отоман-
ске империје. Према пројекту, требало
је да се санирају три оштећена стуба и
њихове стопе, али извођач радова сма-
тра да су све темељне стопе добре на ћу-
прији старој 436 година и да их не тре-
ба реконструисати. Договорено је да ову
стручну процену извођача радова доби-
ју сви потписници Споразума у писаној
форми.
Од почетка септембра подигнут је
и по обављеним радовима на стубови-
ма уклоњен леви загат, који је ишао кроз
осми стуб. Такође, насут је темељни на-
сип на левој страни и подигнут загат на
десној страни. Санација темељних сто-
па на десној страни, од А6 до А10, пла-
нирана да почне 26. септембра, није по-
чела према динамичком плану. У међу-
времену ће се процењивати да ли су све
темељне стопе добре да ниједну не треба
обнављати или је само реч о очуваности
првих пет стопа.
А. Цвијановић
актуелно
Санација моста на Дрини код
Вишеграда
Радови теку
према динамичком
плану,
па се очекује
да ће се језеро
Перућац и рад
хидроелектране
„Бајина Башта“
вратити у
оптимално стање
почетком
октобра
Пуњење 1. октобра
Почетак пуњења акумулационог језера ХЕ
„Бајина Башта“ планиран је за 1. октобар. Ово
је договорено пошто су на састанку,
одржаном 26. септембра у Вишеграду,
представници вишеградске општине,
инвеститора, извођача радова, надзорног
тела, Завода за заштиту споменика културе
Републике Српске и Грађевинског факултета у
Сарајеву, као и представници ХЕ „Вишеград“ и
ХЕ „Бајина Башта“, утврдили нову динамику
предстојећих активности на санацији моста
како би сви подводни радови могли да се
заврше до 1. октобра, за кад је планиран
почетак пуњења језера Перућац.
30
kWh
.....
септембар
2013.
❚
❚
Сви подводни радови треба да се заврше до 1. октобра: вишеградски мост у време санације