kWh
.....
септембар
2013.
19
наторно понашање и једнак однос пре-
ма свим купцима, а плаћање провизи-
је уместо купаца на шалтерима пошта
и банака сматра се неоправданим тро-
шковима.
– Агенција за енергетику Републи-
ке Србије захтева обезбеђење одрживог
пословања „ЕПС Снабдевања“, рациона-
лизацију трошкова, као и преиспитива-
ње механизама свих попуста. До 1. ју-
ла, од када ради „ЕПС Снабдевање“, са-
мо на подручју две дистрибуције посто-
јала је могућност да купци плаћају без
провизије за уплате на шалтерима бана-
ка и пошта и те трошкове су плаћале те
дистрибуције, што је негативно утицало
на њихову профитабилност – објаснио је
Дејан Васић, директор ПД „ЕПС Снабде-
вање“. –Остала привредна друштва нису
плаћала те трошкове уместо својих ку-
паца. Формирањем ПД „ЕПС Снабдева-
ње“ било је неопходно на територији Ср-
бије уједначити однос према купцима да
би се избегао сваки вид дискриминације.
Уважавајући став АЕРС, али истовре-
мено и штитећи интересе купаца, уки-
нуто је плаћање провизија у име купаца
на шалтерима пошта и банака, али је за-
држан попуст од пет одсто и рок за пла-
ћање померен је за пет дана са 20. на 25.
дан у месецу, како би сви купци могли да
користе ове погодности.
– Ниједна друга услуга, као што су
плаћање фиксног, мобилног телефона
или кабловске телевизије, не може да се
плати у пошти или у банкама без прови-
зије – кажу у „ЕПС Снабдевању“. – Коли-
ки ће бити износ провизије одређују са-
мостално „Пошта Србије“ и банке. Треба
истаћи и да нема повећања профита ба-
нака, јер је провизија на уплате увек по-
стојала, али су ове трошкове сносиле по-
једине дистрибуције.
Сви дужници, па и они који су тужени,
имају могућност да дуг плате на рате и уз
отпуст камате, а овај финални репрограм
трајаће до30. новембра.ЖељкоМарковић,
директорДирекцијеЕПС-а за дистрибуци-
ју електричне енергије, саопштио је да је
18. септембра потписано 54.329 споразума
о репрограму старих дуговања. Домаћин-
ства супотписала52.659споразума, купци
на ниском напону 1.636 и 34 споразума су
потписана на средњемнапону.
– Вредност дуга у потписаним спора-
зумима је2,67милијардидинара–рекао је
Марковић. – Чак 34.018 споразума односи
се на једнократно измирење дуга, а најве-
ћи број споразума потписан је на терито-
ријиПД „Електросрбија“, чак 28.253.
Финални репрограм дуга омогућа-
ва једнократно измирење 60 одсто ста-
рог дуга уз отпуст 40 одсто дуговања или
плаћање на рате уз процентуални отпуст
дуга, зависно од трајања репрограма.
Акожеле даплатена рате, дужници то
могу да измире у износима од 12 до 120
рата, зависно од висине дуга, док се от-
пуст дела дуга уз плаћање на рате креће
од 35 до 15 одсто. Плаћање дуга у распону
од 60 до 120 рата не укључује отпуст ду-
га. Да би дужник потписао споразум о ре-
програму потребно је да се обрати локал-
ној дистрибуцији, а један од услова је и
измирење месечног рачуна за електрич-
ну енергију утрошену у јуну.
Р. Е.
Проблем са преплатом
само у Београду
„ЕПС Снабдевање“ у потпуности се ослања на
рад диструбуција у пословима очитавања,
обрачуна и наплате електричне енергије у
складу са потписаним уговорима о пружању
услуга и за те послове дистрибуције добијају
новац од „ЕПС Снабдевања“. Проблем са
неозначеним преносом преплаћеног износа
појавио се само на територији
„Електродистрибуције Београд“, а у остала
четири привредна друштва за дистрибуцију
електричне енергије није дошло до овог
пропуста. „ЕПС Снабдевање“ је од
пословодства „Електродистрибуције
Београд“ затражило да званично објасне
зашто је дошло до пропуста у пребацивању и
означавању преноса преплате на рачунима
купаца, како су књижили преплаћене износе
и да објасне на који начин ће то бити
исправљено. Од ЕДБ је затражено да објасне
зашто су купцима који су имали одраније
преплаћени износ, а нису желели да плате
РТС претплату, умањили дуг за РТС уместо да
су тај новац назначили као преплаћену
енергију.
рачунима и репрограму