Page 9 - kWh476_septembar

Basic HTML Version

да донесе одлуку о раздвајању снабдева-
ња од дистрибуције, али без формалног
раздвајања. Намера је била да уходава-
мо активности које ће стварно почети у
законском року, то јест 1. октобра 2012.
године. Тај предлог УО није прихватио и
активности су тада заустављене.
„
„
Са ове временске дистанце
посматрано, да ли је такву одлуку
определила обазривост или ипак
поученост искуством других?
Мислим да је разлог био то што се у
главама људи који су тада водили ЕПС и
дистрибуције није преломило да овај по-
сао мора да се обави. Многи су сматрали
да до раздвајања никад неће доћи и по-
ред тога што је у Закону прецизно поста-
вљен рок за раздвајање. Припреме за раз-
двајање додатно су успорене прошле је-
сени, јер је новом руководству требало
времена да преузме дужност. Када је но-
ви менаџмент изнова покренуо ово пита-
ње, опет су на површину испливале диле-
ме типа „да ли то треба радити или не“. Ја
сам тада мислио да ћемо имати пробле-
ма и озбиљних тешкоћа у раду. На то су
указивала и искуства западних електро-
привреда, ЧЕЗ-a, на пример, који је после
раздвајања оператера и снабдевача имао
драстичан пад наплате, са нешто мање
од 100 одсто на чак 40 одсто. Срећом, код
нас, ево, ипоред почетних несналажења у
некимПД за дистрибуцију и критика које
су нам упућиване протеклог месеца, ми
нисмо имали такав, па ни сличан пад на-
плате. За јули, који је био првимесец када
је „ЕПС Снабдевање“ почело да ради и за
који је испоставило прве рачуне, наплата
је била 62 процента од фактурисане реа-
лизације, а више од 80 одсто од наплатног
задатка. То јесте успех, иако је проценат
нешто нижи него што је оствариван про-
шле и у првој половини ове године.
„
„
Шта је сада најважније да се уради
како би „ЕПС Снабдевање“ наставило
да ради са што мање тешкоћа у
остваривању комуникације с купцима?
Наш план је да „ЕПС Снабдевање“ до
пролећа наредне године почне консоли-
довано да функционише како је зами-
шљено организацијом и систематизаци-
јом послова. У ово привредно друштво
доћи ће људи који су те послове већ ра-
дили у оквиру ЕПС-а. Прво ће бити иза-
брани челници екипа у ПД ЕД, које ће
формирати организационе јединице у
ПД и огранцима тог друштва. Одлуче-
но је да огранци ПД „ЕПС Снабдевање“
буду у седиштима садашњих ПД за ди-
стрибуцију (Београд, Нови Сад, Краље-
во, Крагујевац, Ниш). Док се огранци бу-
дуформирали, радиће се на успоставља-
њу што боље пословне сарадње снабде-
вача и оператера, на основу већ потпи-
саних уговора, како би купци могли да
добију потпун одговор на свако питање с
којим долазе на шалтер. Мора се учини-
ти све да с новом организацијом и снаб-
девач и оператер битно промене свој од-
нос према купцима и да купац не трпи
због раздвајања делатности на дистрибу-
тивном нивоу. Верујем да ћемо то пости-
ћи када и снабдевач и оператер буду за-
живели у пуном капацитету који подра-
зумева тржишно пословање.
„
„
Говорите о једном оператеру и једном
снабдевачу. Да ли то значи да се
садашњих пет ПД за дистрибуцију неће
просто трансформисати у оператере,
већ да ће доћи и до њиховог
обједињавања у један правни субјекат?
Познато је да је уПДЕДбилоотпора да
сеформира један снабдевач и да је у опти-
цају била и варијанта да се формира пет
снабдевача и пет оператера дистрибутив-
ног система. Ново пословодство ЈПЕПС, а
то је био и закључак Владе, сматрало је да
је боља опција да се формирају један опе-
ратер и један снабдевач. Дистрибутери
су се озбиљно супротставили таквом ста-
ву, а имали су подршку и УО ЕПС-а, па је
на једвите јаде дошло до формирања јед-
ног јавног снабдевача, уз закључак да ће
постојеће дистрибуције наставити да ра-
де као оператери дистрибутивног систе-
ма до доношења неке нове одлуке. Лич-
но сматрам да ће овакво решење трајати
још годину, не више. После тога мораће
да се тражи решење одговарајуће датим
условима, а наши услови су сада такви да
је АЕРС, због различите развијености ЕД
система, одобрио различите мрежари-
не за поједине конзуме. Те разлике се са-
да за купце на јавном снабдевању нивели-
шу унутар ЕПС-а, али када већ од јануара
2014. године на отвореном тржишту, по-
ред садашњих великих, буду и купци на
средњем напону, уједначавање трошкова
дистрибуције електричне енергије неће
бити тако једноставно. То ће само по себи
отворити питање броја оператера дистри-
бутивног система. При томе, желим да
подсетим да сада имамо закључак УО да
дистрибутери настављају да раде као опе-
ратери дистрибутивног система у наред-
ном периоду.
анкаЦвијановић
С раздвајањем делатности није драстично
пала наплата као што се догађало у неким
другим електропривредама
Поглед на ЕПС
- Створила се поприлична фама у јавности да је раздвајање лоше
урађено и да купци наилазе на тешкоће које раније нису имали.
Признајем да је можда једини озбиљнији проблем било
пребацивање преплате са рачуна једног на рачун другог ПД.
Строго формално посматрано, купац јесте тај који мора да да
налог да се његова преплаћена средства пребаце или да новац
подигне. То је одмах могло да се реши пребацивањем преплате
на рачун снабдевача, са кога је купац опет могао да подигне свој
новац ако је хтео, али ми смо се буквално држали слова закона и
велики број купаца довели у ситуацију да чекају у редовима. На
ваше питање да ли ће убудуће, када се каже ЕПС, купац имати
пред собом снабдевача или оператера, могу да кажем да ће
вероватно пре видети снабдевача, коме плаћа рачуне и на чији
шалтер долази, али било би добро да му и оператер не ишчили из
вида, јер од подједнако доброг рада једних и других зависи какав
ће углед, али и профит имати ЕПС - нагласио је Јовановић.
kWh
.....
септембар
2013.
9
И оператер и снабдевач имају обавезе према купцима: из ЕДБ-а