Page 61 - kWh476_septembar

Basic HTML Version

kWh
.....
септембар
2013.
61
ја, односно ретроактивним мерама, јер
би то утицало на поверење инвеститора.
Ретроактивне мере, наиме, односе се на
смањење субвенција за „зелене електра-
не”, које су већ на мрежи, а усвојиле су их
Шпанија,Чешка и Бугарска.
Са друге стране, власници електрана
на гас и угаљ у Немачкој намеравају да
привремено или за стално затворе десе-
тине електрана, јер не остварују добит.
Стручњаци процењују да би Немачка та-
ко, могла да изгуби петину конвенцио-
налних капацитета, а могући су и пре-
киди испоруке електричне енергије. Ис-
кључивање електрана могло би да се од-
носи и на нуклеарке. Због све већих испо-
рука струје из обновљивих извора енер-
гије према оператерима, струја из кон-
венционалних извора све теже долази у
мрежу. Њена цена на берзама је осетно
пала, тако да и производња струје у ну-
клеаркама постаје неисплатива!
❚❚
Конвенционалне електране
на удару
Извесно је да је оваква тенденција у
приличној супротности са констатаци-
јом, коју је ових дана изрекао Гинтер
Етингер - да ЕУ без нуклеарне енерги-
је не може постићи климатске и циљеве
смањења емисија угљен-диоксида.
- Без икакве сумње нуклеарна енер-
гија припада том енергетском миксу. У
наредним годинама постизање климат-
ских циљева не може бити остварено без
нуклеарне енергије - напоменуо је коме-
сар ЕУ за енергију у говору на конферен-
цији о нуклеарној енергији у Прагу, до-
дајући да свака земља чланица има пра-
во да изабере своје изворе енергије.
Највећи немачки енергетски концерн
E.ONспрема се да до 2015. године искљу-
чи 11 својих електрана у Европи, а вели-
ки део њих је управо у Немачкој. Њихов
главни конкурент у Немачкој RWE про-
верава да ли се исплати рад неколицине
електрана, укупне снаге неколико хиља-
да мегавата. Трећи по величини на не-
мачком енергетском тржишту EnBW је
већ објавио планирано затварање чети-
ри ТЕ које праве губитке. Немачки регу-
латори су због ових најава сада забрину-
ти, јер би оволико смањење капацитета у
неким деловима Немачке могло да дове-
де до озбиљних поремећаја снабдевања
електричном енергијом.
Може се доста јасно уочити да у по-
следње време у Немачкој, али и у дру-
гим земљама ЕУ, преовладава мишљење
да мора мало да се прикочи са струјомиз
обновљивих извора, јер се све више угро-
жава остали део електроенергетике, без
кога сигурно неће бити сигурности у ра-
ду електроенергетских система. Ради се
и на разнимпројектима производњешто
чистије електричне енергије у њима, као
и о могућностима складиштења угљен-
диоксида.
Међутим, у последње време се све ви-
ше размишља и о новом начину склади-
штењаелектричне енергије, јердвепосто-
јеће главне технологије за чување вишка
струје: реверзибилне хидроелектране и
велики акумулатори за струју из соларне
енергије, како се процењује, неће бити до-
вољни да се стабилизују електроенергет-
ски системи који имају пуно електрана
које користе обновљиве изворе.
❚❚
Струја у гас
Складиштење електричне енергије у
гасоводне мреже једна је од технологи-
ја будућности која се тренутно испро-
бава у 20 пилот-постројења у Немачкој,
као један од начина балансирања све ве-
ћем притицању ветро и соларне струје.
Пробни пројекти у Немачкој засновани
су на технологији „струја у гас”, при че-
му се вишак генерисане „зелене енерги-
је“ користи за разлагање воде електро-
лизом у водоник и кисеоник. Водоник се
складишти у малим размерама директ-
но у гасоводне мреже или се најпре син-
тетизује у метан, који представља глав-
ну компоненту природног гаса. Немач-
ка гасоводна мрежа је дуга око 400.000
километара, па тај гас касније може бити
коришћен у ТЕ за поновно претварање у
електричну енергију. Ова технологија је
засада у повоју и још је прескупа. Глав-
ни проблем представља релативно вели-
ка количина енергије која се губи у про-
цесу конверзије. Ипак, стручњаци се на-
дају да ће ускоро бити спремна за велику
сцену. Недавно је највећи у свету истра-
живачки погон за варијанту са метаном
отворен у Штутгарт-Ваингену.
Са друге стране Атлантика најављује
се епохално откриће на сличном прин-
ципу. Научници са Универзитета у Коло-
раду направили су план за електрану у
којој ће се водоник из воде издвајати са-
мо помоћу Сунчеве енергије. Ово се по-
стиже стотинама огледала која фокуси-
рају соларну светлост на централни то-
рањ, висок око сто метара. На овај начин,
торањ би се загрејао до температуре од
1.350 степениЦелзијусових, што би било
довољно да из водене паре ослободи во-
доник, уз помоћ једињења металног ок-
сида.
- Смислили смо нешто чега се нико
досад није сетио - каже професор Алан
Вајмер, вођа тима научника Универзите-
та у Колораду. - Издвајање водоника из
воде је свети грал одрживе зелене еко-
номије. На овај начин добијен водоник,
без отпада, без загађивања и без много
потрошене енергије, користио би се као
погонско гориво, као гориво за грејање и
добијање електричне енергије. Количи-
на водоника који ће се производити зави-
сиће искључиво од металног оксида ко-
ји ће се користити у реакцији (мешави-
на гвожђа, кобалта, алуминијума и ки-
сеоника).
Иако је систем сасвим извесно пра-
во решење за производњу водоника, пи-
тање је ипак да ли ће у скорије време за-
менити јефтинију и ефикаснију нафту.
И за овакве и сличне новине биће сва-
како потребне субвенције, па је извесно
да оне као сада неће бити усмерене са-
мо ка произвођачима струје из обновљи-
вих извора.
Драган Обрадовић
Све већа противљења великим субвенцијама за „зелену“ енергију